Strategii reformy psychiatrické péče Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo v roce 2013. Propojujeme oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, jdeme s pomocí za klientem, pracujeme s jeho přirozeným okolím a snažíme se pomoc postavit na klientových silných stránkách. Tyto hodnoty a postupy by se jednou vlivem reformy měly stát všeobecnou normou. Přejeme si, aby se to stalo a aby to netrvalo příliš dlouho.
Jaká pozitiva by mohla nastat v systému poskytování služeb lidem s duševním onemocněním? Co nám přijde důležité a zajímavé:
– VZNIK „MULTI“ TÝMŮ
Vítáme vizi multidisciplinárních týmů složených z profesionálů různých odborností (psychiatr, psycholog, zdravotní sestra, sociální pracovník, peer konzultant). Aby týmy byly efektivní, musí opustit tradiční klinický model prioritně zaměřený na detekci a léčbu příznaků nemoci. To je samozřejmě také důležité, ale podstatnější je dlouhodobá perspektiva – zotavení klienta se opírá o jeho silné stránky a zdroje v komunitě.
– NAMÍSTO VELKÝCH INSTITUCÍ LOKÁLNÍ CENTRA
Přenést péči do komunity, aby nemocní mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, protože dlouhodobé a časté hospitalizace odtrhávají nemocného od reálného života. Zřizovatelem psychiatrických nemocnic a léčeben (90% psychiatrických lůžek) je stát prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví. Uvítali bychom politickou odvahu jasně sdělit, co se má s těmito velkými lůžkovými zařízeními stát do pěti, deseti, dvaceti let.
– SNADNÁ DOSTUPNOST KOMPLEXNÍCH SLUŽEB
Reforma má za cíl vznik lokálních Center duševního zdraví (CDZ).Jejich standard vyšel ministerskou vyhláškou. Jedno CDZ má disponovat týmem až 20 profesionálů a působit ve spádovém území asi 100 tis. obyvatel (jedno CDZ na okres). CDZ má fungovat především v terénu, ale jeho služby budou komplexní:
CDZ se má věnovat hlavně lidem s psychózami. Do budoucna se musí řešit také dostupnost multidisciplinární pomoc nemocným v dětském a dorostovém věku, seniorům a lidem se závislostmi. Překážkou zavádění CDZ bude nedostatek odborného personálu (hlavně zdravotních sester). Také zatím není jasné, jak bude činnost CDZ financována po skončení podpory z evropských fondů.
– OSVĚTA A VZDĚLÁVÁNÍ
Péče o lidi s duševním onemocněním bude soustředěna v komunitě, kterou je nutné připravit. Potřebné bude vzdělávání zdravotních i nezdravotních pracovníků, ale i okolí nemocného – rodiny a blízkých přátel, pracovníků samospráv, policie, justice či školství. Je známo, že duševní poruchy často vzniká v době dospívání. Je třeba systematicky pracovat se skupinou dospívajících, aby byli dostatečně informováni o projevech nemoci a o možnostech pomoci.
Další důležité odkazy:
http://www.reformapsychiatrie.cz/
http://www.psychiatrie.cz/index.php/deni-reforma-psychiatrie/64-reforma-psychiatrie